Mopsas – tai labai sena šunų veislė. Tai, kokį mopsą turime šiandien yra praeities veisėjų nuopelnas, todėl ir šiandienos veisėjai turi tęsti jų pradėtą darbą, bei atsakingai siekti bendro tikslo. Kiekvienas veisėjas turi žinoti, kad jo pasirinkimas turės pasekmes ateityje. Norėdami susidaryti bendrą vaizdą, veisėjai turi žinoti veislės istoriją, veislės standartą, šunų ligų paveldėjimą, populiacijos dydį, jos struktūrą, įvairovę ir daug kitų veiksnių, kurie gali įtakoti veisėjų sprendimus. Be to veisėjų veisimo kryptis įtakoja daugelis žmonių ir organizacijų, kaip antai FCI, šalies kinologų organizacija, veislės klubai ir teisėjai, mopsų patinų savininkai, taip pat būsimų šuniukų pirkėjai. Geriausiems veisimo rezultatams pasiekti neužtenka vien žinių, tam reikia atvirumo ir visų šalių bendradarbiavimo.
Lietuvos Kinologų Draugijos (LKD) patvirtinti baziniai šunų veisimo reikalavimai:
-
Minimalus veisimo amžius: kalėms – 18 mėn, patinams – 14 mėn.
-
Pirmo šuniavimosi metu kalė negali būti vyresnė nei 7 metų.
-
Kitą kartą kalę galima kergti po šuniukų gimimo praėjus mažiausiai 8 mėnesiams ir praleidus vieną rują.
-
Veisiant neleidžiamos kombinacijos „tėvai-vaikai”, „broliai-seserys”, sibsas-sibsas (kombinacijos 1-2, 2-1, 2-2).
-
Veisti galima kalę, įvertintą dviejų skirtingų teisėjų dviejose LKD ir jos narių organizuojamose parodose. Įvertinimai turi būti ne mažesni, negu „labai gerai” (galioja įvertinimams, gautiems po 2014 m. sausio 1 d.).
-
Veisti galima šunį, įvertintą dviejų skirtingų teisėjų dviejose LKD ir jos narių organizuojamose parodose. Įvertinimai turi būti ne mažesni, negu „puikiai” (galioja įvertinimams, gautiems po 2014 m. sausio 1 d.).
-
Galima veisti tik geros sveikatos būklės ir kondicijos šunis bei kales.
-
Veisėjas atsakingas už tai, kad nebūtų veisiami nestabilios psichikos, iš prigimties kurti arba akli, turintieji esminių dantų bei žandikaulių defektų, epileptikai, kriptorchai, turintieji monorchizmo, albinizmo, nestandartinės spalvos požymių šunys.
-
Veisiamiems šunims ir kalėms turi būti atliktas kelio sąnario išnirimo (patella) tyrimas: PL suma </= 2 – kergiamų kalės ir šuns PL laipsnių suma neturi viršyti 2. PL suma skaičiuojama sudedant poros didžiausius vienos galūnės patella laipsnius (pvz. 0/0+1/2=2, 1/0+1/1=2, 1/0+2/2=3).
-
Veisiamiems šunims ir kalėms turi būti atliktas progresuojančios tinklainės atrofijos (PRA) akių tyrimas. Nustačius PRA potologiją veisti negalima. Taip pat nereikėtų veisti dviejų šunų, turinčių tas pačias paveldimas akių ligas.
- Nuo 2018-01-01 visiems kergiamiems LKD klubų narių šunims (patinams ir kalėms) turi būti atliktas genetinio profilio (DNR) tyrimas.
ir dar:
- Jokiu būdu negalima kergti kalės per pirmą rują! Net jeigu pirma ruja prasidėjo metų. Tai reiškia, kad kalė yra vėlyvo brendimo ir jeigu jos organizmui pritrūko jėgų rujai 8-10mėn, tai tuo labiau jų pritrūks išnešioti vadą.
- Jeigu neplanuojate rimtai ir atsakingai užsiimti veisimu, tikrai neveiskite kalės “dėl jos sveikatos”, tai yra mitas, kad kalei būtina atsivesti bent vieną vadą! Nėštumas tikrai neprideda kalei sveikatos.
________________________________________________
Kalių vaisingų dienų nustatymas