Nuo A iki Z

ŠUO NAMUOSE

Turbūt dažnai yra nepakankamai rimtai pasižiūrimą į šuns įsigijimą ir nepakankamai atsakingai pasirenkama šuns veislė ir jos dydis. Kartais atrodytų visai nekaltas vaiko prašymas nupirkti šuniuką gali virsti dideliu išbandymu tėvams. Todėl šuns atėjimas į namus, turėtų būti apgalvotas visų šeimos narių, nes atsakomybė už šuns priežiūrą teks visiems šeimoje. Apie šuns veislės pasirinkimą yra daug teorijų ir čia jau kiekvienas renkasi individualiai. Bet jeigu šuniuką rinksitės atsakingai – tada tai bus didelė šventė visai šeimai.

Patarimas: Sužinokite kaip įmanoma daugiau apie Jums patikusią šuns veislę, susipažinkite su veisėjais,  augintojais. Ar jums tikrai reikia augintinio?

MOPSO ŠUO

Mopsas – yra tikras draugas ir tikras šeimos narys. Pasirinkę šią veislę sutiks, kad mopsas turi savo nuomonę. Ir namuose jis turės savo tvarką ir žinoma bandys Jus išsiauklėti. Tie, kas pamilstą šitą veislę iš pirmo žvilgsnio – tas liks ištikimas mopsui.

Yra klaidinga manyti, kad mopsas yra tingus šuo. Taip, jis priskiriamas dekoratyvinių (Toy) šunų veislių grupei, bet tai nereiškia, kad jo vieta namuose ir tik ant sofkutės. Mopsas yra tikras kompanionas, kas reiškia, kad jis su savo žmogumi gali nueiti, net į pasaulio kraštą.

Patarimas: Pasikalbėkite su keliais mopsų augintojais, tegul jie papasakoja kaip jiems sekasi auginti mopsą. Surinkite pakankamai informacijos apie mopsų veisėjus, tegul nebūna šuns įsigijimo kriterijus kaina. Kodėl verta rinktis veislinį šunį? Kaip atsiranda “veisliniai” be dokumentų? Būkite atidūs įsigydami šuniuką

LIGOS.

Tik žinodami viską apie savo mylimą veislę – galime turėti sveikus veislės atstovus.  Šuo yra gyvas sutvėrimas ir tikrai joks veisėjas už jokius pinigus negalės garantuoti, kad šuniukas išaugs į sveiką šunį. Gamtoje pasitaiko visko, todėl tik suvokdami, kad „nėra jokių garantijų“ ir iš anksto žinodami mopso polinkį į kai kurias ligas galime atsakingai pasižiūrėti tiek į šios veislės šuns įsigyjimą, tiek į jo kasdienę priežiūrą. Genetinių ligų prevenciją garantuoja veisėjas veisime naudodamas tik sveikus ir kliniškai patikrintus šunis, bet kai kurios ligos atsiranda, tik dėl netaisyklingos šuns priežiūros:

                           Akių ligos

Mopso snukis yra brachicefalo, t.y. suplotas, dėl ko jo akys yra labai pažeidžiamos – mopsas gali lengvai susižaloti akis, todėl reikia saugoti mopsą, kad nebūtų kontakto su katinais, einant pasivaikščioti į mišką gyvūnui tiesiog priėjus apsiuostyti prie spygliuočio ar vaikštant po aukštą žolę. Paprastai sveikos akys turi būti skaidrios, su aiškiai atskirtu vyzdžiu, nepatamsėjusi, neparaudusi. Esant bet kokiai akių traumai būtina nedelsiant kreiptis į veterinarą.

                           Kvėpavimo ligos

Mopsas – tai nėra šuo bėgikas, mopsas gali su Jumis nueiti ir keliasdešimt kilometrų parke, bet tiktai savo tempu. Taip yra vėlgi dėl tos pačios kaukolės formos ir trumpo snukio, kada šuo kvėpuoja nepakankamai vėsiu oru vasarą ir atvirkščiai žiemą. Todėl mopsą reikia saugoti ne tik karštą dieną, bet ir šaltą žiemą. Mopsas patogiai jaučiasi +15 C – -10 C, aukštesnė ar žemesnė temperatūra jau reikalauja atsakingesnės šuns priežiūros.

Patarimas: eidami pasivaikščioti karštą dieną, neškitės su savimi vandens buteliuką, taip galėsite atvėsinti ir pagirdyti šunį.

                           Nutukimas

Mopsas tai pavalgyti mėgstantis šuo ir pirmiausia ką jis bandys padaryti suvalgęs savo porciją tai išsikaulyti iš Jūsų dar. Tai besotis šuo, todėl maistas mopsui visada turi būti normuojamas, jokių pilnų bliūdelių ir maitinimo nuo stalo. Čia jau privalote likti nepalaužiami antraip turėsite nutukusį šunį, kas reiškia ir ligotą.

Patarimas: jeigu visgi norite palepinti savo mopsiuką sotesniu kąsneliu, išminusuokite jį iš pagrindinio ėdalo arba apeikite papildomą ratą lauke.

Daugiau: LIGOS

MAISTAS

                           Sausas, drėgnas, RAW, BARF

Maistų yra tikrai labai daug ir įvairių. Pirmoms šuniuko gyvenimo naujose namuose savaitėms maistuko įdės veisėjas, tai bus tas maistas, kokį šuniukas valgė veislyne. Vėliau maistą galėsite pasirinkti patys. Maistai būna jau paruošti sausi ar drėgni, ir natūralūs RAW ar BARF. Maistą visada rinkitės aukščiausios kokybės super-premium klasės.

Daugiau: RAW ir BARF

                           Vieta maistui

Šuo namuose turi turėti savo vietą, kur yra maitinamas. Idealu vieta, kuri nekliūna kitiems šeimos nariams. Užtenka dviejų bliūdelių (vandeniui ir ėdalui). Bliūdelių yra didžiulė įvairovė, bet patarčiau naudoti tokius indus, kurie yra lengvai prižiūrimi, nes šviežias vanduo šuniui turi būti keičiamas du kartus dienoje ir jo turi būti visada. Maisto bliūdeliai išplaunami prieš kiekvieną naują maitinimą. Patogu bliūdelius laikyti tam skirtose stovuose.

KRAMTALAI (SKANĖSTAI)

100% natūralūs

Kramtalai puikiai tinka mopsui, todėl kad tai užima jo dėmesį tarp valgymų ir be to jie yra skanūs. Tokių kramtalų galima įsigyti internetinėse parduotuvėse, parodų metu, veterinarijos parduotuvėse.

Platarimas: Rinkitės  100% natūralius kramtalus – džiovintus gyvulių subproduktus. Pagrindinė taisyklė renkantis kramtalus yra ta, kad mopsas nėra linkęs kramtyti, jis greičiau bandys praryti kramtuką negu jį pilnai sukramtyti, todėl pirkdami kramtalus įsitikinkite, kad šuo jais nepasprings, o duodami kramtalus visada būkite šalia ir stebėkite šunį.

kramtalai

ŽAISLAI

Pliušiniai žaislai

Šunims visiškai netinka vaikiški pliušiniai žaislai, nes jie nėra pakankamai patvarūs, paprastai būna užpildyti sintetinėmis granulėmis ir turi plastikinių detalių (akys, nosis). Toks žaislas bus jau po 20 min „išardytas“, todėl tikrai netarnaus ilgai. Yra specialiai šunims skirti pliušiniai žaislai, kurie nėra lengvai sudraskomi ir neturi jokių smulkių detalių.

zaislai

Lateksiniai žaislai

Lateksiniai žaislai, kaip ir pliušiniai, taip pat netinka vaikiški, šunims yra specialiai  skirti patvarūs layteksiniai cypsiantys žaislai, su kuriai Jūsų augintinis mielai žais, o Jūs visada būsite ramūs, kad toks žaislas nepridarys bėdos.

zaislai2Kamuoliai

                           Kamuolys puikus žaislas, ypač tinka žaisti lauke pasivaikščiojimų metu. Kamuolys turėtų būti nedidelis, kad šuo galėtų jį apžioti, bet ir ne per mažas, kad šuo jo neprarytų. Patogu patvarus, ryškus, pypsintis kamuolys, kuris pakankamai toli krenta. Tokiu kamuoliu tikrai nudžiuginsite savo šunį ir jis mielai leis laiką su jumis kartu lauke. Tai taip pat puiki priemonė mokytis komandos „atnešk“ ir „pas mane“. Sportuodami kartu stiprinsite ryšį su savo šunimi ir palaikysite šuns fizinę formą.

trixie-natural-rubber-toy-ball-for-dogs-500x500

Lavinamieji žaislai dėlionės-mįslės

Šuniui užtenka 10 minučių protinės veiklos, kuri atstoja 30 minučių fizinio aktyvumo. Mįslės – žaidimai treniruoja ne tik protą, bet ir kūną, mažina nuobodulį ir padeda pažaboti destruktyvų elgesį. Šie žaislai skirti lavinti šuns intelektą. Yra kelių lygių mįslės, tai LENGVAS: skirtas pradedantiems, VIDUTINIS: išmaniems šunims vieno veiksmo sprendimas, SUDĖTINGAS: išmaniems šunims su kelių veiksmų sprendimu.

misles

Daugiau: ŽAISLAI MĮSLĖS

PRIEŽIŪRA

Kasdieninė priežiūra

                           Kasdienė priežiūra – tai elementari šuns apžiūrą „nuo galvos iki kojų“. Patikrinkite akis, ausis, raukšlę virš nosies, kailį, kojas, dantis. Tokia priežiūra Jums padės išvengti nemalonumų, dėl laiku nepastebėtos problemos. Šuo gyvas sutvėrimas ir dažnai bėda ateina netikėtai.

Valymas

                           Ausis valyti reikia, kada jose yra susikaupusių nešvarumų. Tai daroma su tam specialiai skirtu skysčių ausų valymui. Tokio skysčio galite įsigyti bet kurioje veterinarinėje vaistinėje.

                           Akis valome švelniai priešinga blakstienų augimo kryptimi su sudrėkintu vatos tamponu. Kiekvienai akiai atskiras vatos tamponas.  Pastebėję akių obuolio pakitimų – paraudimų, parudavimų, balkšvų dėmių, įdrėskimų – nedelskite, ir pasirodykite savo veterinarui.

                           Raukšlės virš nosies valymas nėra būtinas, šuo pats išsivalo raukšlę, bet ją stebėti būtina, nes gali būti, jog po maudynių vandenyje, vandens pakliuvo į raukšlę ir ji gali pradėti šusti. Todėl raukšlę reikia reguliariai patikrinti, kad nebūtų sušutusi, išberta, šlapiuojanti.

Šukavimas

                           Mopsas turi tankų poplaukį, dėl ko sezoniškai gausiai šeriasi. Tam, kad išvengti plaukų pertekliaus namuose reikia šukuoti savo šunį bent porą kartų savaitėje. Ne šėrimosi sezonu – kartą. Šukavimas ne tik padeda atsikratyti nebegyvo plauko ir poplaukio, jis taip pat stimuliuoja odos kraujotaką, bei tokiu būdu yra išvalomi nešvarumai, susikaupę ant kailiuko. Puikiai tinka guminės šukos, nes šukuojant nepažeidžia odos ir švelniai iššukuoja negyvus plaukus.

sepaciai

Patarimas: duokite savo šuniukui žuvų taukų, dėl ko jo oda bus sveika, o kailiukas žvilgantis.        

Maudymas

                           Šuniuką maudykite pagal poreikį, nes maudymas išsausiną šuns odą ir kailį. Maudymui naudokite tik šunims skirtus šampūnus, kurie tinka trumpą plauką su gausiu poplaukiu turintiems šunims.

Patarimas. Kartu naudokite ir kondencionierių arba šampūną su aliejais.

Nagų kirpimas

                           Nagus kirpti reikia kartą mėnesyje. Tai daroma su tam specialiai skirtomis nagų kirpimo žirklutėmis.

zirklutes

Kaip teisingai kirpti nagus:

nagai

Patarimas: pratinkite šuniuką nuo mažų dienų prie nagų kirpimo ir nors tai jam nėra maloni procedūra jis visada kantriai išbus, jeigu po procedūros gaus apdovanojimą – skanėstą. Kaip nagų kirpimą paversti malonia procedūra (video)

VETERINARAS

Skiepai

Preliminarus pirmųjų skiepų planas:
21 diena – antihelmintiniai vaistai (tai atlieka veisėjas);
31 diena – antihelmintiniai vaistai antrą kartą (tai atlieka veisėjas);
42 dienos (1,5 mėn.) – pirma vakcina nuo infekcinių ligų (tai atlieka veisėjas);
67 dienos (2 mėn.) – antihelmintiniai vaistai trečią kartą (tai atlieka veisėjas);
2,5 mėn. – antra vakcina nuo infekcinių ligų (tai atlieka veisėjas);
3 mėn. – kartojami antihelmintiniai vaistai (tai atlieka veisėjas arba jeigu šuniukas jau iškeliavo į naujus namus, tai atlieka šuniuko savininkas);
3,5 mėn. – trečia vakcinacija: infekcinės ligos + pasiutligė (jeigu šuniukas jau iškeliavo į naujus namus, tai atlieka šuniuko savininkas);.

Vakcinuojami tik sveiki, dehelmintizuoti, be išorinių parazitų šuniukai. To nepadarius skiepas yra neveiksmingas, šuo neįgauna reikiamo imuniteto.

12 savaičių amžiaus (po 3-4 savaičių po pirmojo skiepo) atliekama vadinama revakcinacija – pakartojamas polivalentinis skiepas ir padaroma vakcinacija prieš pasiutligę (tai atlieka šuniuko savininkas);

Vėliau, vieną kartą per metus, daromas vienas kompleksinis skiepas su pasiutlige.

Apie Jūsų šuniui atliktus skiepus ir būsimų skiepų datą veterinaras atžymi Jūsų šuns pase. 

VAISTINĖLĖ

                           Būtiniausi vaistai

Informacija ruošiama..

RŪBAI

                                                      Mopsas yra molosinio tipo šuo, t.y. jis turi poplaukį, dėl ko nėra būtinybės jį rengti. Renkite šunį, esant -10C ir žemesnėj oro temperatūrai lauke ir kada pasivaikščiojimui užtruksite 30 min. ir daugiau. Jokių būdu nenurenkite aprengto šuns lauke. Tą darykite tik grįžę į patalpą.

REŽIMAS

                                                      Tam, kad šuo nejaustų streso jis turi turėti režimą. Režimas pasivaikščiojimams. Režimai maitinimui. Haotiškas šuns vedimas į lauką nesuteiks jam galimybės išmokti laukti pasivaikščiojimų ir jis patirs stresą. Visada stenkitės šunį vesti į lauką tuo pačiu metu nuo pačių pirmų jo ėjimų į lauką.

Patarimas: mažą šuniuką pradėję vesti į lauką ir tą darykite keturis kartus dienoje, tarkim 7:00, 12:00, 17:00 ir 21:00 val., vėliau ėjimų į lauką skaičių mažinate ir palikite: 7:00, 17:00 ir 21:00 val.

Apie tai, kad maistas negali gulėti visą dieną šuns dubenėlyje, jau rašėme, todėl šuo savo maisto porciją turi gauti tam tikru laiku.

Patarimas: mažą šuniuką pradėję maitinti keturis kartus dienoje, tarkim 7:00, 12:00, 17:00 ir 22:00 val., vėliau maitinimų skaičių sumažinkite iki trijų ir palikite: 7:00, 17:00 ir 22:00 val., dar vėliau 7:00 ir 17:00 val. Maistas visada po pasivaikščiojimų, t.y. pirma einate į lauką, o po to maitinate.

PARODOS

                           Pasiruošimas pirmai parodai

                                                      Jeigu nusprendėte su savo šuniukų pradėti eiti į parodas, turite žinoti ką turi mokėti Jūsų šuniukas. Pradėti mokytis reikia nuo 4 mėn. amžiaus, tam skiriant iki 5 min per dieną. Su šuniuko amžiumi mokymosi laiką reikia ilginti, bet ne ilgiau kaip 10 min per dieną. Taigi ko turite išmokti? Kiekvienas šuo parodoje turės parodyti: 1) gražią eiseną, 2) puikią stovėseną ir 3) sukandimą (dantukus). Mažą šuniuką pradėkite mokinti nuo sunkiausio, t.y. nuo dantukų rodymo. Lygiagrečiai mokinkitės stovėjimo ir gražaus bėgimo šalia. Šuo VISADA turi būti pagiriamas už atliktą komandą ir apdovanojamas skanėstu. Prieš pradedant dalyvauti šunų parodoje.

                           Parodinis pavadėlis – tai ne tas pavadėlis, su kuriuo einate į lauką, tai specialus ringo pavadėlis, su kuriuo šuo yra išstatomas parodoje. Svarbiausia, kad ringo pavadėlis turi būti pakankamai tvirtas, bet jokiu būdų neturi smaugti šuns. Pirmieji žingsniai ruošiant šuniuką parodai

pavadelis

Daugiau: PARODOS

 VEISIMAS

                           Kalių ruja ir vaisingos dienos.

Daugiau: VEISIMAS